“Elini taşın altına sokan herkesi bekliyoruz”

“Elini taşın altına sokan herkesi bekliyoruz”

Çalınan arabasının trafik cezalarını ödüyor

Çalınan arabasının trafik cezalarını ödüyor

“İyilik korusuyla Mersin’e iyilik getirdik”

“İyilik korusuyla Mersin’e iyilik getirdik”

Drama eğitimi alan çocuklar, hayata farklı bakıyor

Drama eğitimi alan çocuklar, hayata farklı bakıyor

İpek Ongun, üretici kadınların hayatını kitaplaştıracak

İpek Ongun, üretici kadınların hayatını kitaplaştıracak

10 KASIM VE ÇOCUK
10 KASIM VE ÇOCUK

  “Atatürk’üm ölmedin; toprağa gömülmedin. Bil bakalım neredesin; minicik kalbimdesin.”   Hepimiz bu şiiri hatırlarız. 2-3 yaşlarındaki yavrularımıza ezberlettiğimiz bir şiirdir. 10 Kasım’larda ise çocuklarımız şiirlerini duyguyla okurlar.  Cumhuriyetimizin saygın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk çocuklarımızın belleğine bu ve benzeri şiirlerle yerleşirler. Mustafa Kemal’in yapmış olduğu hizmetlerin hepimiz Türk ulusu olarak bilincindeyiz. Değil Türk ulusu diğer […]

 

“Atatürk’üm ölmedin; toprağa gömülmedin.

Bil bakalım neredesin; minicik kalbimdesin.”

 

Hepimiz bu şiiri hatırlarız. 2-3 yaşlarındaki yavrularımıza ezberlettiğimiz bir şiirdir. 10 Kasım’larda ise çocuklarımız şiirlerini duyguyla okurlar.  Cumhuriyetimizin saygın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk çocuklarımızın belleğine bu ve benzeri şiirlerle yerleşirler. Mustafa Kemal’in yapmış olduğu hizmetlerin hepimiz Türk ulusu olarak bilincindeyiz. Değil Türk ulusu diğer dünya ulusları da Mustafa Kemal’i anlamış ve takdirle karşılamışlardır. Mustafa Kemal yalnız ülkemizde değil, uluslararası ilişkilerde de başarı göstermiş nadir liderlerden biridir. Mustafa Kemal’in yapmış olduğu hizmetler aşikardır. Satırlara ve sayfalara sığdıramayız. Türk ulusu onun hizmetlerini yakından takip etmektedir.

 

Diğer bir husus küçük yavrularımıza Mustafa Kemal Atatürk’ü nasıl anlatabilir ve sevdirebiliriz? Atatürk’ü sevmeyi bilen her yavrumu, eminim onun hizmetlerini ve fedakarlıklarını daha kapsamlı olarak araştıracaktır. Ata’yı anabilmenin en etkili yolunun minik yavrularımıza milli bayramlarımızı kutlarken yaşadıkları hazlardan geçtiği kanaatindeyim. Minik yavrularımız bayram coşkusunu yaşarken bu bayramı kendilerine ve ulusumuza hediye eden Ata’yı sevgi ve saygıyla anacaklardır. 10 Kasım’larda ve milli bayramlarımızda öğretilen ve okutulan birer dörtlük şiirler de Ata’nın sevgisi ve hizmetleri hafızalarına yerleşecektir. Böyle belirli gün ve bayramlarda ellerine tutabilecekleri büyüklükte al renkli bayrağımızla bir de Atatürk resimli bayraklar vermemiz, onların milli duygularını geliştirmelerine neden olacaktır.

 

Aslına bakacak olursak okuldan önce ailede Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuğun tanımasına ve sevmesine zemin hazırlayabiliriz. Mustafa Kemal Atatürk’ün zaman zaman anılması, daha doğrusu yapılan sohbetler sırasında küçük fıkraları ve anıları da çocuklar kendi dünyalarında yorumlamaya çalışacaklardır. Bu sohbetler ve anlatımları, onlar dinlemiyor gibi görünseler de beyinlerine ve duygularına yerleşecektir. Hatta mümkünse evlerimizde çocuklarımızın odasında bulundurduğumuz bayrağımızın yanına bir de Ata’mızın küçük bir resmini yerleştirirsek, onun cumhuriyeti nasıl kurduğunu ve verdiği uğraşları kısmen de olsa anlatabildiğimiz inancındayım. Minik yavrularımız ilkokul çağına gelip de eğitim ve öğretime başladıklarında, sınıflarda bayrağın yanında Atatürk resmini görünce, Ata’yı anlamanın temelini atmış oluyoruz diye düşünüyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaca tanınan ve bilinen çok önemli liderlerden biri olduğunu düşünürken yaptığı hizmetleri hatırlamadan geçemiyorum. Çoğu dünya ülkelerinin sınıflarını incelediğimizde sınıflarında kendi ülkelerine ait bir lider resmine rastlayamıyoruz. Bunun nedeni o ülkelerin Atatürk gibi bir deha ve kahramanları olmadığı için asamadıklarına yorumluyorum. Çünkü genelde dünya liderleri, Mustafa kemal Atatürk’ün yalnız cephelerde değil, ülkelinin kalkınmasında da maddi, manevi çok emeği geçen, onun dünyada benzeri bir lider olmadığı kanaatindeler. Bizler de sevgili Ata’mızın bize emanet ettiği bu güzel ülkeyi ve yenilikleri koruyarak, onun hizmetlerinin karşılığını vermiş olalım. Yalnız 10 Kasım’larda değil daima onun ülkemize yaptığı fedakarlıkları saygıyla analım. Ve çocuklarımıza da sırası geldikçe anlatalım.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz