PKK’nın gençlik yapılanması mensubu 13 şüpheli adliyeye sevk edildi

PKK’nın gençlik yapılanması mensubu 13 şüpheli adliyeye sevk edildi

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Seyir halindeki araç alev alev yandı

Seyir halindeki araç alev alev yandı

CHP’li Antmen, 1 yıl boyunca Meclis’te neler yaptığını kitaplaştırdı…
  • Ana Sayfa » Güncel
  • 12 Eylül 2019 - 16:25:20
CHP’li Antmen, 1 yıl boyunca Meclis’te neler yaptığını kitaplaştırdı…

HABER: Mihriban ERMİŞ Mersin Tenis ve Yüzme Kulübü’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP’li Antmen, bir yıl boyunca verdiği soru önergelerini, kanun tekliflerini, basın açıklamalarını ve meclis konuşmalarını içeren ‘Vekilim Bizim İçin Ne Yaptın? adlı kitabını kamuoyuna tanıttı. Antmen, konuşmasına 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü olması münasebetiyle darbeleri kınamakla başladı. Antmen, “Bugün 12 Eylül. Türkiye’de silahlı […]

HABER: Mihriban ERMİŞ

Mersin Tenis ve Yüzme Kulübü’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP’li Antmen, bir yıl boyunca verdiği soru önergelerini, kanun tekliflerini, basın açıklamalarını ve meclis konuşmalarını içeren ‘Vekilim Bizim İçin Ne Yaptın? adlı kitabını kamuoyuna tanıttı. Antmen, konuşmasına 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü olması münasebetiyle darbeleri kınamakla başladı. Antmen, “Bugün 12 Eylül. Türkiye’de silahlı darbeler oldu. Daha sonra en son 15 Temmuz alçak ve hain darbe kalkışması oldu. Kime yönelirlerse yönelsin hiçbir askeri cunta askeri darbesinin, demokrasiye müdahaleye eden gücün savunulacak bir yanı yoktur. Şahsım adına ve Cumhuriyet Halk Partisi adına tüm darbeleri ve darbe teşebbüslerini kınıyor ve lanetliyorum. Türkiye 12 Eylül darbesinde ve sonrasında çok acılar çekti. Ama 12 Eylül darbesiyle 20 ve 15 Temmuz’da alçak bir darbe girişimi oldu. OHAL’in getirilmesi ve 2 yıl sürmesiyle Türkiye’de pek çok hukuksuzluk da yer aldı bunu da basınla paylaştık. Türkiye 2016 ve 2018 arasında yönetildi fakat en acısı 20. dönem yeni açılmışken 7245 sayılı yasayla 3 ay daha uzatmaya çalıştıkları olanaklarını kanun ile 2 yıl uzattılar. Gelelim adalet konusunda bütün mücadelelimize rağmen bazen sanki kendimde bizzat hukukçu olduğum için hukuk ile yapılan değişiklikler, virgülün yerinin değiştirilmesi dahi kabul görmedi. Kanun yapma işi ciddi iştir çok teknik konularda çok ciddi olarak yaptığımız uyarılarımız vardır. İktidar partisi, ittifakla birlikte yüzden 60, yüzde 70 olarak ekonomik ve sayısal olarak nicelik ve nitelikte Türkiye’yi idare eden partidir. En geç 2023’te seçim olursa demokrasiyle Türkiye cumhurbaşkanlığını kazanacağız. Bunun içinde CHP’nin belediyeleri sosyal demokrat belediyecilik yapıp halka kendini ispat edecekler ve Türkiye’ye demokrasi gelecek. Neden mi bundan bahsediyorum çünkü çok önemli, anayasanın mahkemesinin bir kararı var. Bir karar verdi özellikle barış akademisyenleri kararı, görüşlerini kabul ederiz veya etmeyiz ama bu bir anayasası mahkemesi kararıdır. Bunun bir kaç anlamı var eğitim Türkiye’de kötü, ekonomi çökmüş durumda hiç kimse Türkiye’de ekonomi iyi refah durumda demesin. Ama adalet çökerse her şey yok olmuş olur. Ekonomiyi düzeltiriz parmağımızdaki alyansları satar ekonomiyi düzeltiriz. Eğitimde seferberlik başlatır tek tek çocuklarımızı yeniden eğitiriz” dedi.
“ADALETİ OLMAYAN BİR ÜLKE BAĞIMSIZ DEĞİLDİR”
2016’daki hain alçak darbe girişiminden sonra 4 bin 500 hâkim ve savcının görevinden alındığını hatırlatan Antmen, konuşmasında şu görüşleri ileri sürdü: “0-3 yaş kıdemde hakim ve savcı geldi ama hiçbiri hukuku bilmiyor, yapamıyor. Hiçbiri doğru düzgün yargı yapılamıyor. Hiç biri saraya bakmadan, talimat almadan karar veremiyor. Ama biz eğitimi veririz ama adaleti yok edersek, adaleti olmayan bir Türkiye Atatürk’ün dediği gibi adaleti olmayan bir Türkiye’yi bağımsız bir ülke olarak görmeyiz. Çünkü herkes icraat etmeye kalkar herkes kendi adaletini aramaya kalkar. Sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 70 yaşında bir adam. Hak hukuk diyen bir adam. Türkiye’de adaleti tekrar yerine getirmek tekrar adil yargılanmayı koymak ve kurmak zorundayız siyasi görüşümüz ne olursa olsun. Siyasi görüşümüz farklı olabilir ama adalet içinde siyaset olmaz. Hâkimin kendi siyasi görüşü olabilir ama dosyasına bunu koyamaz veya bunu gösteremez ne olursa olsun çıkar tarafsız bağımsız objektif olmalıdır. Vicdanı kararını verir bir Allahtan korkar o kadar. İşte adalet budur adalet sağlamak zorundayız.”

“İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI EN BÜYÜK SORUN”

Atmen, ülkemizdeki işsizliğin hayat pahalılığının had safhada olduğuna dikkat çekerek, “Zamlar her gün artıyor. İnsanlar 2 bin TL ile hayatlarını sürdüremiyorlar. Türkiye’de ekonomin düzlemesinin en önemli şartların biri ekonominin merkez bankasının bağımsız hale getirilmesidir. Vergiler insanın canını yakıyor. Borcu olanların sayısı on binlerce. Olan gariban vatandaşa oluyor. Bir yandan alacaklar mağdur bir yandan esnaf. Herkes mağdur. Ekonominin şartlarını iletmek zorundayız o da dediğimiz gibi bağımsız ekonomi yönetiminden geçer. İnsanlarımız aç, bu nedenle siyasi iktidarın, tıkanan bir siyasi iktidarın değişmesi gerekiyor. Mersin’de yaşıyoruz. Uluslararası havaalanı olarak başladı Çukurova. Bölgesele düştü şimdi neden yapamıyoruz? Kaç kere ihaleye girenler batıyor pistler hazır ama ekipman ve binalar yok kaç kere temel atıldı ama ne zaman seçim olursa temel o zaman açılacak diye düşünüyorum. Mersin’i tarım turist kenti yapalım diyoruz. Akkuyu Nükleer Santrali yaptığınız zaman bu olmayacak. Turistte gelemeyecek diyorlar iş imkanı sağlanacak evet oraya 5 otel yapın en az bin 500 kişi 12 ay orada çalışacak ama orada çiftçi kalkınması gerekiyor ve doğanın kirlenmemesi gerekiyor. Nükleer bir kaza olmasa bile çevreye verilecek şeylerle onlar yapacak biz yanacağız parayı onlar kazanacak biz yanacağız. Burası ne yerli ne milli olacak, Türk uzman çalışmayacak, bunlar sözleşmelerde yazıyor. Hem ekonomik hem yaşamsal alanda pimi çekilmiş el bombası olacak” diye konuştu.
KANUN TEKLİFLERİNDEN ÖRNEKLER VERDİ
1 yıl içinde çok sayıda kanun teklifi verdiğini de anımsatan Antmen, bunların arasından seçtiği 6 tanesini de açıkladı. Antmen, “6 tane en önemli kanun teklifimi söyleyeyim. Hayvanlara şiddetin önlenmesi Türk ceza kanununda hayvanlarla ilgili olarak hissi varlıklar dediğimiz zaman tüm sorunlar çözülür. 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilmesi. Türkiye’de yaşayan her yurttaş eşittir. Cem evleri ibadethane olmalı. Burada cem evine birer virgül daha eklediğin zaman bitiyor. Yıllardır buna söz veren AKP bunu yapmıyor bile. Engelli bireylere bakan anne ve babalar var bunlar çalışamıyor sigorta primlerini devlet ödesin dedik. Senin bakmakla yükümlü odluğun çocuğa onlar bakıyor. Otizmli çocukları biliyorsunuz çok sevimliler eğitim verelim. Kanun teklif verdim ama sayılmadı. Elektrik faturalarının TRT katkı payı kaldırılması, futbolculara gelir vergisi. Türkiye futbolcunun çöplüğü oldu. Bunların vergilerini biz biliyoruz. Maaşa göre bunu kesiyorlar. Çok basit bir kanun teklifimiz vardır, sosyal sigortalarla ilgili bir kanun verdim 3-5 gün sonra nasıl olduysa yapıldı. Bu da yaptırabildiğimiz kanunlardan bir tanesi. Muhtarları çok övüyorsunuz ama kendilerine ait binaları yok faturalarını kendileri ödüyor bunu da devlet ödesin dedik yok dediler. Ama çok daha önemlisi Türkiye’de kadına şiddet artıyor eski kocası abisi babası öldürüyor neden çünkü Türkiye’de kadın hep ikinci sayı. Çocuklar cemaat yurtlarına gidiyor tecavüz ediyorlar. Kadınlar çocuklar emanet ya emanet falan değil onlar senin eşin canın. Cezalarımız çok mu hafif hayır 15 yaşında çocuğa dokunan biri yanar ama durduramıyoruz engel olamıyoruz eğitim vermemiz lazım. Türkiye’nin en önemli sorunu demokrasi sorunu. 31 Mart’tan önceki dönemde kayyumlar geldi. Hukuken Mardin, Diyarbakır ve Van belediyelerin 1-2 aydan sonra kayyum geldi. Bir kere hukuken deliller aramamız lazım. Belediyelerin belediye başkanını görevden alınması doğru değil. Demokrasi anlamda kayyuma karşıyız. Yasal şartları var. Görevden alsan bile meclis içinden vekil seçeceksin o kişi aklanmazsa yeni bir başkan seçeceksin kanun açık sadece bana değil herkese açık. Şunu da söylemek istiyorum. Türkiye için çok çalışmamız gerekiyor belki vaktiniz olur benim faaliyet raporuma bakarsınız tek bir amacımız Türkiye’nin çok iyi yerlere gelmesi” görüşlerini savundu. Antmen, açıklamasının ardından ‘Vekilim Bizim İçin Ne Yaptın?’ adlı kitabını basın mensuplarına dağıttı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz