Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

“CHP’liler değişim istiyor”

“CHP’liler değişim istiyor”

Vergi Haftası kutlanıyor

Vergi Haftası kutlanıyor

Engelli ressam sosyal medyada ders verecek
Engelli ressam sosyal medyada ders verecek

Haber: Güray GÜRDAL Mardin’de 2 yıl önce tavanını süslediği camide iskeleden düşerek tekerlekli sandalyeye mahkum olan daha sonradan da Mersin’e taşınan ressam Zeynel Koçer, projesiyle engellilere umut olmak istiyor. Koçer, yaşadığı kazanın ardından üyesi olduğu Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği Mersin Şubesi’ni resim atölyesine çevirdi. Evli ve 4 çocuk babası olan Koçer, günün büyük bölümünü […]

Haber: Güray GÜRDAL

Mardin’de 2 yıl önce tavanını süslediği camide iskeleden düşerek tekerlekli sandalyeye mahkum olan daha sonradan da Mersin’e taşınan ressam Zeynel Koçer, projesiyle engellilere umut olmak istiyor. Koçer, yaşadığı kazanın ardından üyesi olduğu Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği Mersin Şubesi’ni resim atölyesine çevirdi. Evli ve 4 çocuk babası olan Koçer, günün büyük bölümünü burada resim yaparak geçiriyor. Tuvalleri, fırçaları ve diğer malzemelerini gözü gibi koruyan Koçer, engelliler başta olmak üzere çocuk ve gençlere resim çizmeyi öğretmek istiyor. Mersin’de resim dersi görmek isteyen kişileri derneğe beklediğini kaydeden Koçer, tüm dünyadaki engellilere ders vermek için sosyal medya üzerinden bir kanal açtığını ve videolarla ders verdiğini aktardı.

“TÜM DÜNYAYA ULAŞMAK İÇİN SANAL ALEMDE DERS VERİYORUM”

Çocukluğundan beri resim yaptığını ancak bir eğitim görmediğini dile getiren Koçer, “İlk olarak 2’nci sınıfta duvardaki halının resmini yaptım. Bir eğitim almadım. Şuanda profesyonel anlamda bu iş ile ilgileniyorum. Şimdi engelli arkadaşlarıma da bildiklerimi öğretmek istiyorum. Mersin’deki engelli arkadaşlara ulaşabilirim belki ama Türkiye’deki hatta dünyadaki bütün engelli arkadaşlara ulaşamayacağımı düşünerek, kendi adımla açtığım bir sosyal medya kanalı üzerinden resim dersi veriyorum. Bütün engelli arkadaşlarım ve diğer insanlar videolarımı izleyip resim dersi alabilirler. Hiçbir dersim ücretli değil” dedi.

“ÖĞRETMEN OLACAK SEVİYEDE YETİŞECEKLER”

Çocukları teknoloji bağımlılığından da uzak tutmak istediğini vurgulayan Koçer, “Ben çocukların bilgisayar ve telefon bağımlılığından kurtulmalarını istiyorum.  İlkokul seviyesinden üniversite seviyesine kadar ders veriyorum. Eğitim alan kişiler, rahatlıkla resim öğretmeni olacak şekilde yetişiyor” ifadelerini kullandı.

“EN DOĞRU ŞEY ONLARA MESLEK KAZANDIRMAK”

Herkesin engelli adayı olduğunu kaydeden Koçer, projeyi yapmasındaki amacın engellilerin kimseye muhtaç olmadan kendi paralarını kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Koçer, kendisinin bir gün engelli olacağını aklına bile getirmediğini ifade ederek, “Ben böyle bir şey yaşayınca, engellilerle ilgili bir şeyler yapmaya karar verdim. En doğru şeyin ise onlara meslek kazandırmak olduğunu fark ettim. Onun için resme eğitimi olan arkadaşlarıma ders vermeye başladım. Şuanda birkaç kişi var. Ben herkese ulaşmak istiyorum. Hatta resimleri olanları satmalarına da yardımcı olacağım. Bu projelerden iyi gelir elde edersek lösemili çocuklara da yardım sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

“SANATSAL FAALİYETLERDE BULUNUN”

Engellilere çağrıda bulunan Koçer, “Engelli arkadaşlar hayat çok güzel, bir şeylerle uğraşın meşgul olun, sanatsal faaliyetlerde mutlaka bulunun. İnsanlarımız çok iyi, insanların arasına karışın. Sokağa çıkıyorum, çarşıya çıkıyorum insanlarımız yardım etmek istiyor. Hatta para bile veren oluyor, biz bunu istemiyoruz. Biz bir meslek edindirip, kendi paramızı kendimiz kazanmak istiyoruz” diye konuştu.  Hayatında ilk kez resim dersi alan ortopedik engelli Mahmut Okan ise, resim çizmenin çok keyifli olduğunu bundan sonra öğrenmeye ve resim çizmeye devam edeceğini kaydetti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz