Yürüyerek geldiği hastaneden kol değneği ile ayrıldı

Yürüyerek geldiği hastaneden kol değneği ile ayrıldı

Kariyer Merkezi’nden ‘Bordrolama’ eğitimi

Kariyer Merkezi’nden ‘Bordrolama’ eğitimi

Başkan Özyiğit’ten öğrencilere müjde

Başkan Özyiğit’ten öğrencilere müjde

Tarsus’ta trafik kazası: 2 yaralı

Tarsus’ta trafik kazası: 2 yaralı

Toroslar Belediyesi, ürettiği kent mobilyalarıyla ilçeyi güzelleştiriyor

Toroslar Belediyesi, ürettiği kent mobilyalarıyla ilçeyi güzelleştiriyor

İÇEL SANAT KULÜBÜ: AŞILMAYAN DÖNGÜ VE DİĞER KURUMLAR 2
    • Semir Bolat
    • semirbolat@hotmail.com
    • 24 Aralık 2019 - 15:24:54

Girişte Anlattığım ve hiçbir ile nasip olmayan geçmişi ve güncel zenginlikleri vardır.

Bunun için sanatın önünü açın.

Sanat yapmak isteyenleri belirleyin.

Sanatçı olacağına dair yetenekleri olanları:

Alaylı ve okulu olmalarına bakılmaksızın değer taşıyan herkesi kazanmak için destekleyerek İCAZET, SERTİFİKA, DİPLOMA, BELGE ile onurlandıran bir sistem kurun. Sanatçı ile sanatçı olmayanları ayırt ederek istismarcı ve fırsatçıları engelleyen otokontrol edecek sistemini kurun. Bunun için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Kayseri gibi yerlerde vakıf kurum ve derneklerden verilen belgelere mahkûm ederek (milyonlarca para harcamalarına) oralara gitmelerine engel olun. Üniversiteler, Kültür Bakanlığı, Ulusal ve uluslar arası SETİFAKASYON VE BELGELENDİRME kuruluşuna haiz olacak aşamaya gelin. ISO, TSE, TSEK, UNESCO AIAP ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ Vb. uluslararası kültür ve sanat girişimlerinde söz sahibi olun. Bunun için siz sanatın suyu başında yaratıcılığınızı Devlet kurumlarına, Belediyelere, Özel kurumlara, Meslek oda ve kuruluşlarına bunun önemini anlatın kapılarını çalın proje üretin. Bu alanda kabul görmek içinde lütfen yerinizden kalkın. Siz temsil etiğiniz yerin soru, sorun ve çözümleri için adım atmaz rahatınızı bozmaz ve yolla koyulmazsanız kimsenin bu konuda çaba sarf edeceğini düşünmeyin.

 

Bakın Âşık Veysel yüksek kurumlarda HALK KÜLTÜRÜ konusunda folk alanında ders vermiştir. Neşet Ertaş Yurt dışında Üniversiteler de kürsü ile onurlandırılmıştır. Nazım Hikmet uluslar arası barış ödülü almıştır. Yaşar Kemal ortaokula devam edemeden öğrenimi terk ederek Légion d’Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü’nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurt dışında beşi Türkiye’de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi almıştır. 1973’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Nobel’e aday gösterilen ilk Türk olan Kemal, verdiği bir röportajda “Ölene kadar da aday olacağım.” Diyerek, Orhan Kemal ise okuma yazmayı ortaokulda bırakmak zorunda kalmıştır. İnanın bu listeyi artırmak mümkündür. Son olarak ARSLANKÖYLÜ KADINLAR Altın Koza Film festivalinde ödül almıştır. Çoğu sinema ve tiyatroyu bile görmemiştir.

 

Haşmet Zeybek, Atıf Yılmaz, Osman Şahin vb. Yazar ve sanatçıları da sanıyorum hatırlıyoruz ve onları bir gün olsun gündeme alamayarak uluslar arası etiketi var diyerek gözümüzü oralara özlemlerimiz düşüncesinden uzak bir dürtü ile davranıyoruz. Ozanlarımızı, Ressamlarımızı, Heykeltıraşlarımızı, Şairlerimizi, Tiyatro sanatçılarımızı, yazarlarımızı, Çizerlerimizi ‘’yerlidir’’ ‘’Mersinlidir’’ diyerek tenzili rütbe düşüncesi ile davranıyoruz.

Bütün bunların sonun da şunu belirtmek istiyorum. İÇEL SANAT KULÜBÜ radikal bir değişimle yeniden bir göreve hazırlanmalıdır. Aksi takdirde kendi yapısı ile sanatı engelleyen tavırları ile misyonunu tamamlayarak bu alandan savrulacaktır.

Ancak sadece İSK değil, sanatın gelişmesinde rolü olan MBŞB, MTSO, ESOB, M.Ü, TOROS ÜNİVERSİTEİ, ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ, TARSUS ÜNİVERSİTESİ, TURİZM İL VE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ, MERSİN BORSA MÜDÜRLÜĞÜ MIP vb gözde ve güzide kurumlar da bu alanda görev yapmaya ve sorumluluk almaya hazır olmalıdır. Ama ne yazık ki hiç birinin şu ana kadar yaptıklarının hatırlanan tek bir çabası olmamıştır. Yapılanların da tribünlere yönelik olması ve iç devinim yerine dış aktarım ve davetlerle harcanan bütçelerin saman alevi gibi söndüğü etkinliklerdir.

Bütün bunların sonun da bu yapılanların Adana Altın KOZA, Antalya’nın ALTIN PORTAKAL, İstanbul İKSV gibi festivaller, İzmir Enternasyonal Fuarı gibi fuarlar, Edirne Kırkpınar güreşler(658.defa) ve burada sıralamakla bitmeyecek etkinlikler gibi kalıcı olamıyor.

 

Neden Bunları araştırdık mı?

Bütün bu kurumlarda değerlendirme kurulu neredeyse aynıdır. Ve de hiç değişmiyor. Ama Dünya çok değişiyor MERSİN’de çok değişiyor. 4 Üniversite ve onlarca eğitim, spor, meslek ve STK ile özel ve resmi kurumlar ile bireysel anlamda kabul gören şahsiyetlere rağmen neden bunların değerlendirme kurumlarında yer alması düşünülmüyor. Yıllardır görev yapanlarda ısrar ediliyor.

 

Bütün bunları kendi kulübüm olan İSK penceresinden bakarak ‘kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’ diyerek hepsine kişisel saygı duyduğum hiç birisine asla saygısızlık etmeyecek kadar yakın bulduğum ilgili olan ve ilgi ile yazımı okuyarak beni davet ederek benimle bunları konuşacak olanların olduğunu biliyorum.

Ancak bu benim kişisel bir sorumluluğum değil toplumsal bir düşüncemin paylaşılması ve tartışılarak MERSİN ilimize yakışan her alandan insanların kafa yormasını amaçlıyor.

Bu konuda diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili fikirlerimi de önümüzde ki yazılarla paylaşacağım.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz