PKK’nın gençlik yapılanması mensubu 13 şüpheli adliyeye sevk edildi

PKK’nın gençlik yapılanması mensubu 13 şüpheli adliyeye sevk edildi

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Seyir halindeki araç alev alev yandı

Seyir halindeki araç alev alev yandı

KALİTELİ YAŞAM
KALİTELİ YAŞAM

  Günlerini say, servetini say, büyüklerini say ama yerinde sayma. Ne kadar güzel söylenmiş bir cümle. Yerinde saymak bulunduğu durumu muhafaza edip, kendini geliştirememektir. İnsan hangi yaşta olursa olsun ruh ve vücut sağlığı yerindeyse geleceğe umutla bakmalı ve gelecekte daha iyi yaşam şartlarını kendilerine, çevrelerine sunmak için atılımlar yapabilmelidirler. Müteşebbis olmak her ne kadar maddi […]

 

Günlerini say, servetini say, büyüklerini say ama yerinde sayma. Ne kadar güzel söylenmiş bir cümle. Yerinde saymak bulunduğu durumu muhafaza edip, kendini geliştirememektir. İnsan hangi yaşta olursa olsun ruh ve vücut sağlığı yerindeyse geleceğe umutla bakmalı ve gelecekte daha iyi yaşam şartlarını kendilerine, çevrelerine sunmak için atılımlar yapabilmelidirler.

Müteşebbis olmak her ne kadar maddi destek gerektirse de, gençlerimi küçük meblağlarla da girişimde bulunabilirler. Şayet böyle imkanlar mevcut değilse bile kendilerini daha ileriye götürebilecek gerek kültür gerekse yaşam kalitelerini arttırmanın yollarını aramalı ve araştırmalıdırlar.

En azından sosyal faaliyetlere katılmak, yerinde saymaktan iyidir. Çağımız hızla ve baş döndürücü bir şekilde teknoloji ile ilerlemektedir. Bu bağlamda çağımıza ayak uydurmak için çok faal olmanın gerekliliğine inanmalıyız. Gençlerimiz kendilerini gerek maddi ve gerekse kültürel yönden kendilerini geliştirme girişimlerinde bulundukları zaman bir takım olumsuz alışkanlıklar edinmeyecekler, edinemeyeceklerdir. Anne ve babalar bu konuda çocuklarına yol gösterip rehber olabilirler. Eğitimli ve aynı zamanda kendilerini geliştirmiş anne ve babalar yaşam tecrübelerini katarak çocuklarına iyi bir yol izlemelerini tavsiye edebilirler. Burada eğitim derken öğrenimden bahsetmiyoruz, kendileri yaşam süreçlerini geçirirken, güzellikleri gören kişilerden bahsediyoruz.

Eskiler herhangi bir girişimde bulunmak isteyen çocuklarına “Ulu (büyük) sözü dinle” derlerdi. Doğrudur. Ama çağımızın teknolojik gelişmesiyle yetişen gençlerin yaşam felsefeleri ile biz anne ve babaların felsefeleri örtüşmemektedir. Çünkü gençler teknoloji sayesinde soyut ve somut her türlü bilgiyi aldıklarından ebeveynlerinin düşüncelerine ters düşmektedir.

Naçizane düşünceme göre eğer gençlerimiz bu somut ve soyut bilgilerini şayet ebeveynlerinin tecrübeleri ile harmanlayabilirse değil yerinde durmak ileriye dönük fikirleri ile başarılı olabilirler. Bu girişimler illaki maddi açıdan değil kendilerini eğitmek ve kariyer bakımından da olabilir. Yeter ki iyi düşünüp zamanlarını iyi değerlendirebilsinler. Unutulmamalı ki giden zaman geri gelmez.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz