Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

“CHP’liler değişim istiyor”

“CHP’liler değişim istiyor”

Vergi Haftası kutlanıyor

Vergi Haftası kutlanıyor

Kübra öğretmenin katilinden kan donduran savunma: “Hakaret edince gözüm döndü, vurdum!”
  • Ana Sayfa » Güncel
  • 10 Eylül 2019 - 15:39:34
Kübra öğretmenin katilinden kan donduran savunma:    “Hakaret edince gözüm döndü, vurdum!”

HABER: Güray GÜRDAL  Hakkında ‘müebbet hapis cezası’ istenilen zanlı Davut D., “Tek sorunumuz çocuğumuzun olmamasıydı. Bazen o yüzden aramızda sorunlar çıkıyordu. Boşandıktan sonra da bir erkekle görünce çöküntü yaşadım. Daha sonra bana hakaretler edince gözüm döndü ve silahla vurdum” dedi. Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Davut D., tanıklar ve taraf […]

HABER: Güray GÜRDAL 

Hakkında ‘müebbet hapis cezası’ istenilen zanlı Davut D., “Tek sorunumuz çocuğumuzun olmamasıydı. Bazen o yüzden aramızda sorunlar çıkıyordu. Boşandıktan sonra da bir erkekle görünce çöküntü yaşadım. Daha sonra bana hakaretler edince gözüm döndü ve silahla vurdum” dedi. Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Davut D., tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyetine ifade veren Davut D., eski eşiyle birbirlerini severek evlendiklerini söyleyerek, evlendikleri günden olayın gerçekleştiği güne kadar hiçbir kavgaları olmadığını belirtti. Tek sorunlarının çocuklarının olmaması olduğunu aktaran Davut D., “Bazen o yüzden aramızda sorunlar çıkıyordu ama onun dışında bir şey yoktu. Benim ona karşı gizli saklı yaptığım bir şey yoktu. Ancak 2010 yılından bu yana eski eşimin benim dışında bir ilişkisi olduğunu öğrendim. Bunu da tabi 1-2 yıl önce öğrendim. Bundan dolayı boşanma davası açtım ve boşandık” ifadelerini kullandı.

 

“BİR ANLIK ÖFKEME YENİK DÜŞTÜM”

Tek suçunun eski eşini çok sevmesi olduğunu öne süren Davut D., “Keşke vazgeçecek kadar sevseydim. Olayın olduğu gün de yine eski eşimi, ilişkisi olduğu erkekle gördüm. Bu beni iyice duygusal çöküntüye soktu. Yolda araçla giderken bir kez daha karşılaştık ama bir kere konuşmak istedim. O da ‘beni takip et’ deyince takibe başladım ama aracıyla bana çarptı. İkimiz de direksiyon hakimiyetini kaybettik ve kaza yaptık. Daha sonra bana hakaretler edince gözüm döndü ve silahla vurdum. Kaç el ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Şoktaydım ve kendimi kaybetmiştim. Olay yerinden kaçmadım, yürüyerek gittim. Zaten kendim teslim oldum. Olayı inkar etmiyorum, cinayeti işledim. Delil falan karartmadım. Bir anlık öfkeme yenik düştüm. Yoksa benim kimseyi öldürmeye niyetim yoktu” şeklinde konuştu.

 

19 KASIM’A ERTELENDİ

Müşteki avukatları da artık kadın cinayetlerinin son bulmasını isteyerek, sanığın en ağır cezayı almasını istedi. İddia makamı sanığın tutukluluk halinin devam etmesini talep ederek, müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 19 Kasım 2019 tarihine erteledi. Aşkın için Mersin Kadın Platformu ve Mersin Kadın Meclisi üyeleri, duruşma öncesinde bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. İlk olarak Mersin Kadın Platformu adına konuşan Derya Narlı, Türkiye’de Ağustos ayı içerisinde 50 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü söyledi.

 

“SORUMLU ERKEK EGEMEN İKTİDARDIR”

Kadın katliamlarının temelinde erkek egemen zihniyetin yattığını kaydeden Narlı, “Kadına yönelik şiddet eşitsizlikten ve ayrımcılıktan beslenir. Kübra Aşkın boşanması, yaşam hakkının elinden alınmasıyla sonuçlanıyorsa eğer, yasalar kadınları korumuyorsa,  hukuk kadınlar için işletilmiyorsa bunun sorumlusu erkek egemen hukuk ve İstanbul sözleşmesini etkin uygulamak yerine kaldırılması tartışmalarını açan, her fırsatta kadını yok sayan cinsiyetçi, ayrımcı söylemleri ile şiddeti besleyen AKP iktidardır. Uzlaştırma ve boşanmayı önleme komisyonu kurarak, kadının nafaka hakkını gasp etmeye çalışarak, kadını şiddetten koruyabilecek tek yasa olan 6284 sayılı yasayı erkekler mağdur oluyor diye uygulatmayarak ve ortadan kaldırmaya çalışarak Kübra’nın katledilmesinde olduğu gibi diğer kadınların katledilmesinde de asıl suçlu erkek egemen iktidardır” dedi.

 

“MERSİN KADIN CİNAYETLERİNİN EN YOĞUN YAŞANDIĞI İLLERDEN”

Kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin giderek arttığını savunan Narlı, “Kadınların bir kazanımı olan 6284 sayılı yasanın tartışmaya açılması bile kadın cinayetlerinin politik olduğunun göstergesidir. Amaç kadınları güçsüz çaresiz bırakmak, yaşadıkları şiddete, aileye mahkum etmektir Tüm bu politikaların sonucu olarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri giderek artmakta,  her üç kadından biri şiddete uğramaktadır. Ne yazık ki erkekler tarafından 2018 yılında yaklaşık 409 kadın öldürüldü, Ayrıca Mersin kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin en yoğun olduğu illerden biridir” ifadelerini kullandı.

 

“ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ”

Kübra Aşkının katil zanlısı Davut Demir’in gerekli cezayı alana dek davanın takipçisi olacaklarını dile getiren Narlı, “Mahkeme heyetinin ağır tahrik indirimi gibi iyi hal indirimi gibi indirimler uygulamadan en ağır cezayı vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Tahrik indirimleri, iyi hal indirimleri kadına yönelik şiddetin artmasında kadın cinayetlerinin artmasında etken olmakta, failleri teşvik etmektedir. Her gün ülkenin bir çok yerinde kadınlar en yakınları tarafından öldürülürken bu konuda hala hiçbir adım atmayan kadınları koruma kararlarına rağmen koruyamayan, öldürülmelerini engelleyemeyen yada engellemeyen iktidar, bütün kurumlar bütün sistem ve hala ses çıkarmayan bu toplum bütün bu cinayetlerin sorumlusudur. O yüzden kadın cinayetleri politiktir diyoruz ve ancak bütünlüklü politikalarla çözülür. Kübra Aşkın ve öldürülen tüm kadınlar için İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın etkili uygulanmasını sağlayın. Sağlayın ki başka kadınların öldürülmesini engelleyin.

‘öldüren sevgi istemiyoruz’ diye sokağa çıktığımız 14 şubat sevgililer gününde Kübra katledildi. Kübra için ve tüm kadınlar için öldüren sevgi istemiyoruz. Biz özgür, eşit bireyler olarak yaşamak istiyoruz. Yaşasın Kadın Dayanışması” şeklinde konuştu.

 

“CAYDIRICI CEZALAR OLMASINI İSTİYORUZ”

Daha sonra Mersin Kadın Meclisi adına açılama yapan Fatma Menteş şunları söyledi: “Bugün 14 Şubat’ta boşandığı erkek tarafından önce araba kazası yaptırılan daha sonra silahla vurularak öldürülen Kübra Aşkın için buradayız. Fail ifadesinde ‘Beni aldattı. Konuşmak istedim. Bana hakaret etti’ diyerek, tahrik indirimi almak istedi. Biz bunları maalesef bütün kadın cinayetlerinde görüyoruz. Biz kadın cinayetlerinde caydırıcı cezalar olmasını istiyoruz. Faillere verilen tahrik indirimlerini, iyi hal indirimlerini kabul etmiyoruz. Kadınlar her gün kendi hayatları hakkında karar almak isterken öldürülüyor. Bu ülkede kadınlar yıllardır ölmemek için mücadele ediyor. Peki devlet ne yapıyor? Savcısı, hakimi, kolluk güçleri bu ülkenin bakanları bu ülkede kadınlar öldürülürken ne yapıyorsunuz? Bu ülkede kadınlar yaşamak istiyor. Kadın cinayetleri, cinsiyet eşitliliğinin ortadan kaldırılmaya çalışılmasının, kadın düşmanı politikaların sonucudur. İstanbul sözleşmesi kadınların hayatta kalması için bir şifre. Çocuğunun gözleri önünde öldürülen, ‘ölmek istemiyorum’ diye haykıran Emine Bulut bu ülkedeki tüm kadınların çığlığıdır. Son sözleri tüm kadınların sözüdür. Bizi çözüme kavuşturacak ise ancak ve ancak örgütlü mücadelemizdir.”

 

“ÖKSÜZLERİMİZ ÖLMESİN”

Kuzenin katil zanlısının en ağır cezayı almasını istediklerini dile getiren Eda Koldamar ise, “Kübra 35 yaşında gencecik bir öğretmendi. Öksüz bir şekilde büyüdü. Teyzem onu zorlukla büyüttü. Bir caninin yaptığı bu acımasızlığı lütfen tahrik ve namus kavramı arkasına sığdırmayalım. Lütfen kanun yerini bulsun lütfen, biz adalet istiyoruz” dedi. Kübra Aşkın’ın teyzesi Ayşe Duman da şunları söyledi: “Ne olur artık öldürmesinler kadınları ne olur, yeter artık. Bizi yönetenlere sesleniyorum yeter artık. Kübralar ölmesin, çocuklarımız ölmesin, öksüzlerimiz ölmesin. Para ile adalet sağlayacaklarını sanıyorlar.”

 

OLAY

14 Şubat gecesi merkez Yenişehir ilçesi Menteş Mahallesi İstemihan Talay Bulvarı üzerinde meydana gelen olayda, Çamlıbel Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Kübra Aşkın, aracıyla seyir halindeyken kendisini takip eden eski kocası Davut D. tarafından araçla önü kesildikten sonra tabanca ile vurularak öldürülmüştü. Olaydan sonra kaçan cinayet zanlısı ise daha sonra polise teslim olmuştu.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz