Yürüyerek geldiği hastaneden kol değneği ile ayrıldı

Yürüyerek geldiği hastaneden kol değneği ile ayrıldı

Kariyer Merkezi’nden ‘Bordrolama’ eğitimi

Kariyer Merkezi’nden ‘Bordrolama’ eğitimi

Başkan Özyiğit’ten öğrencilere müjde

Başkan Özyiğit’ten öğrencilere müjde

Tarsus’ta trafik kazası: 2 yaralı

Tarsus’ta trafik kazası: 2 yaralı

Toroslar Belediyesi, ürettiği kent mobilyalarıyla ilçeyi güzelleştiriyor

Toroslar Belediyesi, ürettiği kent mobilyalarıyla ilçeyi güzelleştiriyor

“Müzikle uğraşan çocuklar daha mutlu”
“Müzikle uğraşan çocuklar daha mutlu”

Haber: Erol KAMALAK Türk Halk Müziği Sanatçısı Erhan Toprak, çocukları müzikle tanıştırmanın önemine dikkat çekerek, “İlgilerine göre belirli enstrümanlara yönlendirmek, onları hemen her alanda öne çıkaracak, geliştirecek ve daha mutlu bireylere dönüştürecektir” dedi. Özel bir müzik merkezinde bağlama eğitimi veren Toprak, bireysel yaratıcılıkların çocukluk döneminde başladığını ve çocukların bu dönemde müzik yeteneklerini keşfedip özgüvenlerinin arttığını […]

Haber: Erol KAMALAK

Türk Halk Müziği Sanatçısı Erhan Toprak, çocukları müzikle tanıştırmanın önemine dikkat çekerek, “İlgilerine göre belirli enstrümanlara yönlendirmek, onları hemen her alanda öne çıkaracak, geliştirecek ve daha mutlu bireylere dönüştürecektir” dedi.

Özel bir müzik merkezinde bağlama eğitimi veren Toprak, bireysel yaratıcılıkların çocukluk döneminde başladığını ve çocukların bu dönemde müzik yeteneklerini keşfedip özgüvenlerinin arttığını söyledi.

Müziğin bütünsel etkileyici gücüyle çocuğun kişisel gelişimine önemli katkı sağladığı bilgisini veren Toprak, şöyle devam etti: “Müzik duygu, düşünce ve hayallerin ifade vasıtalarından biridir. Sesle anlatma sanatı olarak da bilinir. İnsanoğlunun toplumsal, dinsel, büyüsel, duyusal, düşünsel, eşeysel gereksinmelerini karşılamak için kullandığı ses, sözlü ses, doğal ya da yapay aygıtların seslerinden oluşan evrensel kültür düzenidir. Geçmişte yapılan birçok araştırma müziğin çocukların zihin gelişiminde büyük rol oynadığını vurgular. Yakın dönemde yapılan araştırmalar ise müzik aleti çalmanın beyin gelişimine ve sinir sitemine faydasını ortaya koymuştur. Bu araştırmalardan yola çıkarak, küçük yaşta çocukların müzik ile ilgilenmelerinin eğitim hayatındaki başarılarını da olumlu etkilediğini söyleyebiliriz.”

“MÜZİK; DİSİPLİN VE ÖZGÜVEN DEMEKTİR”

Enstrüman çalmanın disiplin ve özverili bir çalışma gerektirdiği için küçük yaşta enstrüman çalmayı öğrenen çocukların, hayatlarında daha disiplinli ve özverili bir yaşam sürdürdüğünü vurgulayan Toprak, şu bilgileri verdi: “Çocuklara müziğin yararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak: 1.Müzik konsantrasyon becerilerini destekler. 2.Müzik okuma ve yazma becerilerini geliştirir. 3.Parça içinde notları takip etme, ritmi sayma matematiksel becerileri de destekler. 4.Küçük yaşta çocuğun müzikle ilgilenmesi çalışma alışkanlığı için referans oluşturur. 5.Bir müzik aleti çalmak çocuğun yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. 6.Müzik aleti çalmak, çocuğun stres düzeyinde de düşüşe yardımcı olur. Müzik ile çocuk kendini ifade edebilir. 7.Müzik aletini çalabilmek Kendi özelliklerine yakın kişiler ile tanışmak, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmek içinde müzik iyi bir aracıdır. 8. Yakın dönemdeki çalışmalar, okul korosunda veya orkestrasında yer alan çocukların şu anki ve ileride yaşamlarında en düşük alkol ve sigara kullanımına sahip kişiler olduğunu belirtmiştir.”

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz