Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

“CHP’liler değişim istiyor”

“CHP’liler değişim istiyor”

Vergi Haftası kutlanıyor

Vergi Haftası kutlanıyor

Serbest bölgede yer alan firma sayısı azaldı
  • Ana Sayfa » Güncel
  • 22 Ağustos 2019 - 17:32:29
Serbest bölgede yer alan firma sayısı azaldı

HABER: Güray GÜRDAL Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Aylık Göstergeler Mayıs 2019 bültenini yayınladı. Bültende yer alan verilere göre, Mersin Serbest Bölgesi’nde 2019’un Mayıs ayı sonu itibariyle yarattığı 11 bin 45 kişilik istihdamın geçen yılın aynı döneminin üzerinde olduğunu belirtildi. Firmaların faaliyet ruhsatları 2018 yılı Mayıs ayı sonuna göre, özellikle ‘alım satım’ faaliyet konusundaki gerilemenin etkisiyle […]

HABER: Güray GÜRDAL

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Aylık Göstergeler Mayıs 2019 bültenini yayınladı. Bültende yer alan verilere göre, Mersin Serbest Bölgesi’nde 2019’un Mayıs ayı sonu itibariyle yarattığı 11 bin 45 kişilik istihdamın geçen yılın aynı döneminin üzerinde olduğunu belirtildi. Firmaların faaliyet ruhsatları 2018 yılı Mayıs ayı sonuna göre, özellikle ‘alım satım’ faaliyet konusundaki gerilemenin etkisiyle yüzde 4,3’lük daralmayla 661’e geriledi. 2019’un Ocak-Mayıs döneminde bölgedeki yatırım harcamaları ise geçen yıla göre yüzde 11,8’lik azalışla 9,8 milyon dolara gerildi. Söz konusu gelişmede yurtdışından bölgeye yapılan “demirbaş” yatırımları etkili olduğu gözlemlendi.

 

TİCARET HACMİ AZALIŞ TRENDİNDE

Bölgedeki ticaret hacminde geçen yıl gözlenen yıllık bazda artış 2019’un aynı döneminde yerini yüzde 8,4’lük azalışa bıraktığı belirtilen verilerde, ticaret hacminin 2019’un ilk ayından itibaren Mayıs ayı sonuna kadar azalış trendinde olmasının etkili olduğu kaydedildi. Yıllık bazda ticaret hacmindeki daralmada hem bölgeye giriş hem de bölgeden çıkışı yapılan ‘meyveler’; ‘işlenmiş petrol ürünleri’ ile ‘gıda sanayi ürünleri’ en çok payı olan sektör gruplar olduğu öğrenildi.

 

“MERSİN İHARACATTA 14. SIRADA”

Öte yandan, Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen ithalat hem ilk 5 ayda hem mayıs ayında düşüş kaydetti. Buna göre, 2019’un Ocak-Mayıs döneminde Mersin’in ithalat hacmi geçen yıla göre yüzde 7 azalarak 549 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. İthalatın azalış hızı geçen yıla göre yükselirken, söz konusu gelişmede tarım sektörü etkili oldu.

Mersin’in ithalat hacmi Mayıs ayında da yüzde 22 daralarak yaklaşık 100 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayıstaki ithalat azalışında tarım sektöründe yer alan tahıl ve b.y.s. bitkisel ürünler alt sektör grubu belirleyici oldu. 2019’un beş aylık döneminde Mersin ihracat hacmi artış hızı Türkiye geneli ile yaklaşık aynı seviyede gerçekleşti. İthalat hacmi azalışı ise Türkiye geneline kıyasla daha yavaş kaldığı görüldü. Söz konusu gelişmeler paralelinde Mersin’in dış ticaret fazlası veren yapısı geçen yıla göre yüzde 81’lik artışla 161 milyon dolara yükseldi. 2019 Ocak-Mayıs döneminde Mersin ihracat hacmi ile iller arasında 14. sırada yer alarak geçen yılki yerini korurken; ithalat hacmi ile bir sıra yükselerek 13.sırada yer aldı.

 

“İMALAT SANAYİ ÜRÜNLERİNDE İTHALAT YÜZDE 12 ARTTI”

2019 yılı beş aylık döneminde Mersin ili imalat sanayi ürünleri ihracatı geçen yıla göre yüzde 18’lik artışla 378 milyon dolara, toplam ihracat içerisindeki payı da 6,3 puanlık artışla yüzde 53,4’e yükseldi. Yıllık bazda ihracat artışına düşük; orta-düşük ve orta-yüksek teknoloji yoğunluğuna sahip imalat sanayi ürünlerinin katkısı olduğu tespit edildi. İmalat sanayi ürünleri ithalatı ise geçen yıla göre yüzde 12’lik artışla 261 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalat hacmi içerisindeki payı ise önceki yıla göre 8,0 puanlık artışla yüzde 47,6’ya yükseldi.  Söz konusu dönemde ithalattaki artışta özellikle düşük ve orta-düşük teknoloji yoğunluğuna sahip ürünlerin katkısı gözlenirken, ileri teknoloji düzeyine sahip ürünlerin etkisi ise daha sınırlı kaldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz