Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Çukurova’nın Kadınları sergisi açıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Öğrenim taksitleri ve Halk Kart tutarları yatırıldı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

Mut ilçesine 6 yeni hekim atandı

“CHP’liler değişim istiyor”

“CHP’liler değişim istiyor”

Vergi Haftası kutlanıyor

Vergi Haftası kutlanıyor

TEVAZU
TEVAZU

Tevazu kendini ön plana atmayan başkalarından üstün görmeyen anlamında bir kelime olarak düşünüyorum. Mütevazi, bu özelliğe sahip kişiler olarak tanımlanabilir. Mütevazi olmak kişinin kendi elindedir. Tarihin sayfalarına bakacak olursak, birçok örnekler görebiliriz. Günümüz yaşantısı içinde de mütevazi kişilere rastlarız. Mütevazi kişilerle bir arada olmak, insanı rahatlatır. Ve kendine güven verir. Bu insanlarla sohbet etmek sınırsızdır. […]

Tevazu kendini ön plana atmayan başkalarından üstün görmeyen anlamında bir kelime olarak düşünüyorum. Mütevazi, bu özelliğe sahip kişiler olarak tanımlanabilir. Mütevazi olmak kişinin kendi elindedir. Tarihin sayfalarına bakacak olursak, birçok örnekler görebiliriz. Günümüz yaşantısı içinde de mütevazi kişilere rastlarız. Mütevazi kişilerle bir arada olmak, insanı rahatlatır. Ve kendine güven verir. Bu insanlarla sohbet etmek sınırsızdır. Mütevazi olma özelliğini taşımak, güçlü bir kişiliktir. Bu güçlü kişiliği olanlarla bir ömür boyu karşılaşmayı hepimiz dileriz.

Bir dost ortamında değişik yapıdaki insanlar kendilerini ifade ederlerken bazıları bize itici gelebilirler. Bu insanları incelediğimizde kendisiyle, ekonomik durumuyla, öğrenim durumuyla ilgili olarak diğer kişilere abartılı veya abartısız gerçek bilgiler verirken böbürlendiklerini görürüz. İşte bizi de bu insanlardan uzaklaştıran bu gibi sebeplerdir. Böbürlenmeden, karşısındakini üzmeden yapılan arkadaşlıklar daima kalıcıdır. Çevresine “hep ben bilirim” havalarında olan, mütevazi kişiliği hiç tatmamış ve de tatmayacaklar güruhu ne kadar da üzer bizi.

İnsanoğlu mütevazi olayım derken kendi kişiliğini de kaybetmemeli. Karşılıklı ilişkilerde dengeyi sağlamalıdır. Mütevazi kişilik sergileyebilmek, küçüklükten alınan eğitimle de ilgilidir. Ailede anne ve baba olarak çocuklarımızın davranışlarını, düşüncelerini takip edebilmeli, gerekirse kırmadan doğruları söyleyerek uyarıda bulunabilmeli ve onları hayata daha bir olgun hazırlayabilmeliyiz. Sohbet ortamlarında cümlelerimize dikkat ederek onlara örnek olabilmeliyiz. Unutmayalım ki insanlar birbirleriyle hasbihal ederken kendilerini rencide edecek duygu ve düşünceleri dinler görünseler de pek dinlemezler. Mütevazi insanlarla yapılan fikir alışverişleri ve sohbetler ise hafızalarda unutulmayacak tatlar bırakırlar.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz