PKK’nın gençlik yapılanması mensubu 13 şüpheli adliyeye sevk edildi

PKK’nın gençlik yapılanması mensubu 13 şüpheli adliyeye sevk edildi

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Seyir halindeki araç alev alev yandı

Seyir halindeki araç alev alev yandı

UYKUMUZ
UYKUMUZ

Uykusuzluk her zaman değilse de bazı geceler hepimizin başına gelen bir olaydır. Genelde güncel yaşamın verdiği tedirginlik veya sağlık sorunları, uykusuzluğun sebepleri olabilir. Yatakta bir sağa, bir sola dönerek uyumaya çalışmak daha da yorucudur. Böyle gecelerde ilk işimiz televizyon karşısına geçmektir. Hal böyle olunca televizyon bağımlılığımız da bir kat daha artar. Oysaki televizyonu bir an […]

Uykusuzluk her zaman değilse de bazı geceler hepimizin başına gelen bir olaydır. Genelde güncel yaşamın verdiği tedirginlik veya sağlık sorunları, uykusuzluğun sebepleri olabilir. Yatakta bir sağa, bir sola dönerek uyumaya çalışmak daha da yorucudur. Böyle gecelerde ilk işimiz televizyon karşısına geçmektir. Hal böyle olunca televizyon bağımlılığımız da bir kat daha artar.

Oysaki televizyonu bir an seyretmeyip, yerimizden usulca kalkıp, odamızın penceresine yöneldiğimiz zaman pencereden dışarı bakarken ister istemez, gözümüz yukarı kayar. Gökyüzüne baktığımızda orada muazzam bir görüntü insanı farklı düşüncelere yöneltir. Uykusuz gecelerde uyuyamayıp da sabah konu komşuya, çevreye, “uykusuz kaldım, huzursuzum” demek yerine semadaki güzellikleri anlatarak kendinizi o günü daha iyi geçirmek için motive edebilirsiniz.

Gecelerin sessizliği dışarının ışıkla parıltıları, görüntü güzelliğine destektir. Çocukların Aydede, bizlerin ay dediği gök cismi parıldarken, yıldızlar da ta uzaklardan insanlara göz kırparlar. Yıldızlar karanlık gök kubbeyi aydınlatırken insanı da o anki halet-i ruhiyesinden uzaklaştırıp daha bir umutlu ve heyecanlı duygulara götürür.

Gökyüzündeki yıldızların ve mehtabın şenliği, aşağılara yeryüzüne de yansır. Ağaçtaki dalların, topraktaki bitkilerin, rüzgarda dans etmelerini, gökyüzünden aşağılara inen ışık parıltılarıyla görürsünüz. Gökyüzünü bulutlar kaplasa bile karşılara baktığımızda, gece karanlığında evlerde gördüğümüz tek tük ışıklar dahi mutlu olmak için nedendir. Karanlık odamızda kendi kendimize geçmişi irdelerken neden bu güzellikleri görüp de mutlu olmayalım?

Konuyu biraz daha genişletmek istediğimizde yıldızların yanıp sönmeleri, mehtabın parıldaması, yazları özellikle balkonlarda kanepe üzerinde, köylerde çardaklarda yatıp semayı seyrederek uyuyanlar da, olumsuz düşüncelerin beyinlerini kemirmesine izin vermezler. Bu noktada bizlerde atmosferin yukarılarını izlerken yıldızların kıpır kıpır yanıp sönmeleri içimizdeki duyguları alır, götürür yerine umut ve mutluluk dolu duygular getirir.

Uzay denen boşlukta tüm bu cisimler ışıldarken nice şairlere ilham kaynağı olmuşlardır. Bu kadar huzurdan sonra atık göz kapaklarımız ağırlaşmaya başlar ve ayaklarımız bizi yatağımıza götürür. Derin uykuya dalarken ertesi gün için de bünyemize güç hazırlarız. Bu güç gerek fiziksel olarak, gerek ruhsal olarak vücudumuzu etkiler. Ve biz etrafımıza huzur saçar, iç dünyamızdaki sorunları hafifleterek günlük yaşamımızı sürdürürüz. Bizler olgun bireyler olarak kendimizi dinamik ve mutlu etmeye çalışırsak çevremize de ister istemez yansıtırız. Bu durumda kaliteli uyku uyumamız bira da bizimle ilgilidir. Ve insanoğlu isterse başarabilir.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz