AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

AK Parti’nin Mersin’deki ilçe kongreleri 22 Şubat’ta başlıyor

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Kıbrıs Gazileri 46 yıl sonra Bozyazı’da buluştu

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Hal Kompleksi kreşinde hazırlıklar sürüyor

Seyir halindeki araç alev alev yandı

Seyir halindeki araç alev alev yandı

Çamlıyayla’da 20 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Çamlıyayla’da 20 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

“Yeni eğitim-öğretim yılı sorunlarla başladı”
  • Ana Sayfa » Güncel
  • 11 Eylül 2019 - 16:24:47
“Yeni eğitim-öğretim yılı sorunlarla başladı”

HABER: Behzat BEYAZLAR Eğitim-Sen Mersin Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Başında Eğitimin Durumu adlı faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı. Eğitim-Sen Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Usluoğlu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının, resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan 1 milyonu aşkın öğretmen  ve 18 milyona yakın öğrenci ile her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sorun […]

HABER: Behzat BEYAZLAR

Eğitim-Sen Mersin Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Başında Eğitimin Durumu adlı faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı. Eğitim-Sen Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Usluoğlu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının, resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan 1 milyonu aşkın öğretmen  ve 18 milyona yakın öğrenci ile her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sorun eşliğinde başladığını söyledi. Eğitimin niteliğinde yıllar içerisinde gerileme yaşandığını kaydeden Usluoğlu, “Eğitimde yaşanan ticarileşme ve dinselleşme uygulamaları, okulların fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri, kalabalık sınıflar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, çocukların dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu gibi birçok sorunla karşılaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“5 YILDA AÇIK ÖĞRETİME GİDEN ÖĞRENCİ YÜZDE 65 ARTTI”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eliyle ve bir devlet politikası olarak açık ilkokul/ortaöğretim uygulamalarının yaygınlaştırıldığına dikkat çeken Usluoğlu, “Dünya genelinde istisnai bir durum olarak uygulanan açıktan eğitimin yaygınlaştırılmasından kaynaklı yaşanan sorunların çözümü için bugüne kadar hiçbir somut adım atılmamıştır. Sadece son beş yılda açık öğretime giden öğrenci sayısı yüzde 65 artarak 1,5 milyonun üzerine çıkmıştır. Eğitimde yaşanan ve yapısal hale gelen sorunlar yıllardır görmezden gelinmeye çalışılsa da, eğitim sorunu halkın en temel gündemini oluşturmayı sürdürmektedir. Çocuklarımız eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamakta, çocuk yaşta evlilikleri önlemeye yönelik adımlar atılmamaktadır. Yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere, kız çocukları, kırsal kesimde yaşayan çocuklar; eğitim hakkından eşit koşullarda ve parasız olarak yararlanamamaktadır” şeklinde konuştu.

 

“CİNSİYETÇİ UYGULAMALAR EĞİTİMDE DE VAR”

Toplumsal yaşamın her alanında görülen cinsiyetçilik ve cinsiyetçi uygulamaların en yoğun görüldüğü alanların başında eğitim geldiğini iddia eden Usluoğlu, “Cinsiyetçi ve cins ayrımcı uygulamalar okullarda etkili şekilde üretilmeye devam etmekte, geleneksel cinsiyet rolleri aile, okul, hukuk, ahlak, din ve medya tarafından sistemli bir şekilde çocuklara aktarılmaya çalışılmaktadır. Bu durum ülkemizde giderek artan ‘kadına yönelik şiddetin’ en temel nedenlerinden birisidir. Türkiye’de milyonlarca çocuk ve gencin eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanmasını engelleyen, eğitimi kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda alt-üst etmek için yıllardır uğraşanların ülkeyi ve eğitim sistemini getirdiği nokta içler acısıdır” diye konuştu.

“KPSS’YE GİREN HER 100 ÖĞRETMENDEN 16’SI ATANDI”

17 yılda KPSS’ye giren her 100 öğretmenden sadece 16’sının atandığını açıklayan Usluoğlu, şu ifadeleri kullandı: “2003-2019 yılları arasında KPSS’ye giren ve ataması yapılan öğretmen sayısına bakıldığında, bugün neden ‘ataması yapılmayan öğretmenler sorunu’ olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Geçtiğimiz yıllar içinde her yıl KPSS sınavına girenlerin küçük bir kısmı atanırken, büyük bölümü ataması yapılmayan işsiz öğretmenler ordusuna dahil olmuştur. Son 17 yıl içinde atanan öğretmen sayısının toplam öğretmen sayısına oranı yüzde 70’dir. 2019 yılında KPSS eğitim bilimleri sınavına girenlerin sayısı geçen yıla göre yaklaşık 84 bin artmıştır. Türkiye çapında görev yapan 940 bin öğretmenin yüzde 69’u (644 bin 995) son 17 yıl içinde öğretmen olarak atanmıştır. Aynı süre içinde KPSS’ye giren her 100öğretmenden sadece 16’sının ataması yapılmış, geriye kalan 84 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Ataması yapılmayan öğretmenler zorunlu olarak meslekleri dışında işler yapmaya zorlanmakta ve meslekleri ile ilgisi olmayan alanlarda çalışmak zorunda bırakılmaktadır”

 

 

“DİNİ VAKIF VE DERNEKLERLE YAPILAN PROTOKOLLER SONLANDIRILMALI”

Eğitim-Sen olarak eğitim düzeltilmesi ve kaliteli hale gelmesi için bazı uyarılarda bulunduklarını söyleyen Usluoğlu şu ifadeleri kullandı: “Tüm öğrencilerimizin eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz eğitimden yararlanmasını sağlayacak bütçe planlaması yapmak MEB ve siyasi iktidarın sorumluluğudur. Sorumluluğun gereği yerine getirilmelidir. Tüm öğrencilerimizin eğitim hakkı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Öğrencilerimizin eğitim hakkını tam ve baskı altında kalmadan kullanması gerekir. Öğrencilerimizi çırak olmaya özendiren politikalardan vazgeçilmelidir. Yargı kararları uygulanmalı; Diyanet, dini vakıf ve dernekler ile yapılan protokoller sonlandırılmalıdır.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ nün ‘özerk’ yapısına son verilmelidir. Anadolu liselerinde ikili eğitimden kaynaklı oluşabilecek güvenlik, sağlık, beslenme gibi sorunlara yönelik MEB önlem ve çözümler üretmelidir. Güvenlik sorununun çözümü için ücretsiz servis başta olmak üzere acil adımlar atılmalıdır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında LGS sınavına girecek 1 milyon 800 bin öğrencinin mağduriyet yaşamaması için gereken önlemler alınmalıdır. Öğretmenleri başarılı, başarısız olarak ayrıştıran, okul müdürlerini performans denetimine tabi bırakan ‘2019 Yılı Öğretmenler Günü Genelgesi’ geri çekilmelidir.”

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz